Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Magyar képviselők felszólalásai Románia uniós csatlakozásáról az EP-ben

 

Tabajdi Csaba

– Romániának még sok tennivalója van a csatlakozásig – hangsúlyozta Tabajdi Csaba, az európai parlamenti magyar szocialista delegáció vezetője az EP külügyi bizottságában Strasbourgban e témáról folytatott vitában. A testület a Románia és Bulgária uniós felkészültségéről szóló jelentéseket vitatta meg, és véleményt cserélt Monica Macovei román igazságügyi miniszterrel is a felkészülésről.

 

A vitában Tabajdi a korrupciót az egyik legsúlyosabb problémának nevezte, s elmondta, hogy a korrupció elleni harc terén kevés a konkrét eredmény. A magyar képviselő bírálta az egyházi javak visszaszolgáltatásának ütemét is, kiemelve, hogy a törvény szinte csak papíron létezik, a végrehajtás továbbra is késik. A kisebbségi törvény kapcsán Tabajdi leszögezte, hogy annak elfogadását a román kormány maga vállalta az Európai Unió felé, ezt a vállalását pedig be kell tartania.

 

Dobolyi Alexandra (MSZP), aki ugyancsak részt vett az eszmecserén, úgy vélte, hogy a Romániával foglalkozó Moscovici-jelentés kiegyensúlyozott hangvételű, a hiányosságokra rámutató dokumentum. Véleménye szerint a külügyi bizottság tagjai három alapvető hiányosságra rámutató dokumentum. Véleménye szerint a külügyi bizottság tagjai három alapvető hiányosságra hívták fel a figyelmet. Románia még mindig nem tesz eleget a korrupció visszaszorítására tett ígéreteinek teljesítésének. 1200 kisebb ügyben már vádat emeltek, de a 2004 végén tett ígéret szerint vezető politikai személyiségekkel szembeni korrupciós vádak kapcsán még egyetlen ügyben sem emeltek vádat.

 

Többen megkérdezték Macoveit, mikor fogadják el a kisebbségekről hozott törvényt. A tárcavezető nem adott választ.

Romániának és Bulgáriának nagy esélye van 2007-ben csatlakozni az Európai Unióhoz, azzal a feltétellel, hogy fokozzák a felkészülés ütemét, derül ki abból a kedden közzétett felmérésből, amelyet a Reuters készített. A november 10. és 14. között végzett mintavétel során több mint 30 elemzővel készült interjú, ezek alapján a két országnak az egyéves halasztás lehetőségét felvető EB-figyelmeztetés ellenére több mint 70 százalékos esélye van a 2007-es uniós-csatlakozásra.

 

Néhány elemző azonban 10 százalékra becsülte Románia és Bulgária 2007-es csatlakozásának esélyét. A megkérdezettek közül huszonnégyen úgy vélekedtek, hogy Romániának több mint 50 százalékos esélye van a 2007-es csatlakozásra, Bulgária esetében huszonöt elemző mondta ugyanezt.