Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Felsőoktatási rangsor 2005 - Közgazdasági és üzleti karok és a hallgatók véleménye

 A Budapesti Gazdasági Főiskola ismét előkelő helyen végzett a Heti Válasz című lap legújabb felmérésében, mely az egyetemeket és a főiskolákat közös vizsgálatnak vetette alá. A hallgatók szempontjából különösen fontos, hogy e vizsgálat szerint a cégek és a fejvadászok egyaránt a legjobb főiskolaként tartják számon a BGF-et. Egy másik felmérés szerint pedig, a  zalaegerszegi diákok a legelégedettebbek a saját intézményükkel.


A felsőoktatási intézménybe jelentkezők között 2005-ben csakúgy, mint egy évvel korábban, a közgazdasági és üzleti karok voltak a legnépszerűbbek. E kereslet kielégítése céljából mára majdnem húsz különböző egyetem és főiskola kínál ilyen képzést, széles választási lehetőséget adva a tovább tanulni vágyóknak. A széles választék különösen fontossá teszi az egyes intézmények összehasonlíthatóságát.


A  felmérésben a megkérdezett nagyvállalatok közül valamennyi említette a Budapesti Corvinus Egyetemet, mint ahonnan szívesen vesz fel végzősöket, ehhez közelítő eredménnyel csak a Budapesti Gazdasági Főiskola büszkélkedhet. Valószínűleg nem véletlen, hogy ez a két intézmény nyújtott Budapesten már 1990 előtt is közgazdasági képzést. Meglepő viszont, hogy 13 olyan intézmény volt, ahonnan a megkérdezett 18 nagyvállalatnak kevesebb, mint egyharmada toborozna szívesen. Volt olyan köztük, amely több felvételiztető esetében is "csak azt ne!" jellegű felkiáltásokat provokált. Mindez azt sugallja, hogy ezen intézmények diákjai jelentős részének valószínűleg más szektorban kell elhelyezkednie.

 

 Nem meglepő módon, a fejvadászok valamennyivel árnyaltabb képpel, mélyebb vonatkozó ismeretekkel rendelkeznek, mint a legtöbb nagyvállalat. Ennek megfelelően az intézmények közötti különbségek is kisebbek, az átmenetek pedig folyamatosabbak, mint az utóbbiak véleménye alapján összeállított rangsor esetében. Mindemellett a két sorrendben csak csekély különbségek mutatkoznak.
 
A gazdasági főiskolák hallgatóinak véleménye diplomájuk értékéről


(Az összesített listán az első öt helyen a BGF karai találhatók.)


Az Országos Felsőoktatási Információs Központ az egyetemisták véleménye alapján készült tavalyi rangsort az idén áprilisában megkérdezett főiskolás hallgatók véleményével egészítette ki. A hallgatók megkérdezése kérdezőbiztosokkal történt, akik az egyetemi rangsorvizsgálatnál már jól bevált - a főiskolákra vonatkozó, módosított - kérdőívvel keresték meg a hallgatókat.
A mintába 20 gazdasági képzést nyújtó intézmény került be (1), ezzel a legszélesebb spektrumát mutatja a főiskolai szintű képzéseknek, mely abból is adódik, hogy ez a képzőterület manapság az egyik legdivatosabb.


A kutatás során vizsgált összehasonlító szempontokat a hallgatói elégedettséget, az intézmények megítélését (pl.: elégedettség az intézményi légkörrel, oktatási infrastruktúrával, hallgatók menedzselésével, az oktatott szakismeretek gyakorlati alkalmazhatóságával stb.) ötfokú skálán mérték. Ám amíg a többi kérdésnél a megkérdezett hallgatóknak tulajdonképpen saját intézményükhöz képest kellett osztályozniuk iskolájukat (pl:1-t?l 5-ig, az iskolai osztályozás szabályainak megfelelően, kellett értékelniük számítógéppel való ellátottságát, a kulturális lehetőségeket, a szakmai önképzési lehetőségeket stb.), addig egy sajátos szempontú értékelésre is történt: az adott szakterületen működő többi intézményhez képest kellett elhelyezniük saját főiskolai karukat aszerint, hogy azt sokkal jobbnak (5), jobbnak (4), ugyanolyannak (3), rosszabbnak (2), vagy sokkal rosszabbnak (1) tartják, mint a többi hasonló képzést nyújtó intézményt.


A diploma értéke, piacképessége BGF-PSZF Zalaegerszeg, F épület


A gazdasági képzések főiskolai szinten történő képzése egyre népszerűbb a felvételizők körében. (Például a főiskolai gazdálkodási szak rendre az első öt legnépszerűbb képzésnek számít az Országos Felsőoktatási Információs Központ statisztikái szerint, de rendkívül kedvelt szakok közé sorolhatók még az idegenforgalmi és szálloda, a kommunikáció és a nemzetközi tanulmányok szakok is.) Az egyetemi közgazdaságtudományi karok hallgatói körében végzett korábbi kutatási eredményekkel cseng össze szintén az, hogy gyakorlatilag minden összehasonlításban a fővárosi intézmények (és azok vidéki kihelyezett képző helyei) kapják a legjobb értékelést.


Ezen belül is a Budapesti Gazdasági Főiskola különböző karait érdemes megemlíteni, hiszen az összesített listán az első öt helyen a BGF karai találhatók. Nem véletlen, hogy évek óta ez a főiskola tudja felmutatni a legtöbb első helyes jelentkezőt is. Vizsgálatunk során külön-külön is megkérdeztük a Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar két vidéki képző helyének diákjait. Talán sokak számára meglepő az az eredmény, miszerint a zalaegerszegi intézménybe járók minden más gazdasági karral összevetve a legjobb értékelést adtak saját intézményükről: elsősorban a felvételi komoly követelményszintjéről és a tanulmányok nehézségi fokáról adtak mindenkinél magasabb értékelést. A fővárosi PSZF hallgatói viszont diplomájuk hazai és nemzetközi elismertségét tartották nagyon jónak. A másik két kar (Külkereskedelmi Főiskolai Kar és Kereskedelmi, Vendéglátóipari  és Idegenforgalmi Kar) szintén nagyon jól szerepelt az összehasonlításban.