Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Bővült Zalaegerszeg polgárainak a száma

 

A marosvásárhelyi KultúrpalotaKülön öröm számomra, hogy erdélyi származású révén Zalaegerszeg vezetése  mindig fokozott figyelemmel kíséri és kísérte a magyar érdekeket, a határon túliak életét, és fontosnak tartotta a testvérvárosi kapcsolatok erősítését. A közelmúltban a képviselő-testület olyan döntést hozott, hogy a város tiszteletbeli polgárrá fogadhatja a hozzá forduló határon túliakat, akiket zalaegerszegi polgároknak kell javasolniuk. Rövid idő alatt 241, döntő többségében marosvásárhelyi lakos élt a lehetőséggel. Az erdélyi városban élők azt kérték a város önkormányzatától, hogy Marosvásárhelyen adják át az okleveleket. Az eseményre a múlt hét végén került sor, az erdélyi város Kultúrpalotájában dr. Gyimesi Endre polgármester , Tombi Lajos és Gyutai Csaba alpolgármester köszöntötte a tiszteletbeli zalaegerszegi polgárokat, és adták át a több mint 200 marosvásárhelyinek az ezt tanúsító okleveleket.


A Kultúrpalota belülrőlMarosvásárhely és Zalaegerszeg polgármesterei 1996. október 22-én írták alá a testvérvárosi és együttműködési megállapodást. Azóta minden évben számos közös rendezvényre került sor úgy az oktatás, a kultúra, mind a sport területén. Zalaegerszeg több iskolája rendelkezik már marosvásárhelyi testvériskolával, és felvették egymással a kapcsolatot a rendőrség, vám és pénzügyőrség és további intézmények szakemberei is.


Marosvásárhely Erdély középső részén fekszik, festői földrajzi környezetben. Átszeli a Maros folyó, s tölgy és bükk erdőkkel borított dombok veszik körül. Vásárhelynek ma 164. 000 lakósa van, magyarok és románok, kisebb számban pedig cigányok, németek és zsidók. A város a vidék kulturális és ipari központja, a megye adminisztratív székhelye. Írásos történelme több mint 6 évszázaddal ezelőtt kezdődik. Építészeti szempontból - anélkül, hogy egy tipikus középkori városnak lenne nevezhető - jó néhány említésre méltó régi épülete van. A legrégebbi építmény a várban található református templom, amely gótikus stílusban épült, a XV. században, Hunyadi János idejében. A vár bástyáival és magas várfalaival, az egyetlen teljesen épen maradt középkori vár Erdélyben.


Több jelentős kulturális személyiség neve kötődik a városhoz. Ma a városban működik egy nemzeti színház román és magyar tagozattal, egy filharmónia, történelmi múzeum természetrajzi részleggel, közkönyvtárak, képzőművészeti tárlatok. A városban 3 állami egyetem létezik: az Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, a Színművészeti Akadémia, és a Petru Maior Egyetem. Ezenkívül a román Akadémia egy Társadalomkutató Intézete is a városban található.