Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Magyarországi és a határon túli visszhangja December 5-nek

 

Egyperces néma felállással tisztelgett hétfőn a magyar Országgyűlés a határon túli magyarság előtt, Orbán Viktor Fidesz-elnök felszólítására. Orbán Viktor napirend előtt azt javasolta, hogy a képviselők fejezzék ki tiszteletüket a határon túli magyarok kitartásáért és hűségéért. A kormányoldali képviselők csak Szili Katalin házelnök javaslatára csatlakoztak az ellenzéki felállókhoz. A Fidesz elnöke hangsúlyozta: szembe kell néznünk az elmúlt tizenöt év tanulságaival, a ténnyel, hogy rossz helyen kerestük a megoldást. Nincs olyan erős törvény vagy határozat, ami képes lenne kívülről megoldani ezt a kérdést. A megoldás belül, a szívünkben van, és úgy hívják: tisztelet. Ez képes megteremteni az összefogást, és akkor a tizenöt éves vitákat egyetértés válthatja fel.

 

Duray MiklósDuray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának alelnöke szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly december 5-én „felelőtlen volt, s és valószínűleg most is az".

A szlovákiai magyar politikus hétfőn Esztergomban, ahol a Kárpát-medencei eurorégiók Héthatár Egyesületet alapítottak, a magyar kormányfő azon hét végi kijelentésére reagált, miszerint december ötödike, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás napja, a felelőtlenség napja volt.

 

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szerint egy esztendeje történelmi lehetőség adódott, hogy az anyaország a rendszerváltás után – alaposan megkésve – végre rendezze a határon túli magyarság magyarországi közjogi státusát. A népszavazás azonban mindenről szólt, csak a valóságról nem. Emiatt a határon túli magyarok a mai napig idegenrendészeti kérdésként szerepelnek a különböző anyaországi állami struktúrákban és a jogi meghatározásokban. Az egységesülő Európa éppen ellenkezőleg, a népek, a nemzetek összefogását, az azonos elbírálást mutatja az esély- és a jogegyenlőség területén.

 

Kasza JózsefA legbefolyásosabb délvidéki magyar párt elnöke rámutat arra, hogy ma egy litván, észt, spanyol vagy olasz állampolgár lényegi megkötések nélkül vállalhat munkát, taníttathatja gyermekét Magyarországon, a délvidéki és kárpátaljai magyarságnak ahhoz is vízum kell, hogy egyáltalán beléphessen területére.