Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
A román–magyar nyugdíjegyezmény ratifikálása

A magyar Országgyűlés a héten ratifikálta azt a román–magyar nyugdíjegyezményt, amelynek értelmében az áttelepülőknek a nyugdíjat ezentúl nem Magyarország, hanem Románia fizeti. Ez a dokumentum véget vet annak az 1989 óta elterjedt áttelepedési gyakorlatnak, amelyet főleg a két ország társadalombiztosítási lehetőségei közötti jelentős különbségek miatt sokan kihasználtak. Az egyezmény megújítását Magyarország szorgalmazta, mivel az utóbbi időben ezzel a lehetőséggel már nem csak az erdélyi magyarok, hanem a határmenti településeken élő románok is kihasználták.

 

Az ügy szociális háttere mellett azonban komoly magyarországi politikai indulatok is egymásnak feszülnek, hiszen a tavalyi december 5-i népszavazást megelőzően a nyugdíjegyezmény volt az egyik legfőbb kampányfegyver. Az Országgyűlés hétfőn 357 igen, két nem és öt tartózkodással elfogadta a szociális biztonságról Magyarország és Románia között idén október 20-án Bukarestben aláírt egyezmény kihirdetését.


A kétoldalú egyezmény a társadalombiztosításra vonatkozó európai uniós jogszabályoknak megfelelően előirányozza, hogy a felek a másik országba áttelepedő személyekkel szemben időarányos nyugdíjfizetési kötelezettséggel tartoznak. Vagyis annak arányában folyósítják az egymás országába áttelepedett személyek nyugdíját, illetve nyugdíjrészét, hogy hány évet, hónapot és napot dolgoztak az előző lakhelyükül szolgáló országban. Ennek az időarányosságnak az érvényesítését román szakértők szerint a vonatkozó európai közösségi jogszabályok irányozzák elő, a másik fél felségterületére áttelepült, társadalombiztosítással rendelkező, nyugdíjazott vagy nyugdíjba vonuló személyek ledolgozott éveinek összesítésekor. Így abban az esetben, ha egy társadalombiztosítással rendelkező személy Romániában dolgozta le aktív éveinek egy részét, nyugdíjba lépésekor hozzáadják a romániai munkaéveket a Magyarországon – társadalombiztosítási hozzájárulás fizetése mellett – ledolgozott évek számához, és úgy állapítják meg szolgálati éveinek összességét. Viszont nyugdíjának a Romániában ledolgozott évek arányában járó részét Románia köteles kifizetni.