Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Karácsonyi ajándék Zalaegerszeg városának

 

Csütörtök este felavatták Zalaegerszeg egyik régi-új ékességét a földi toronyórát. Egészen 2002-ig szolgálta a várost a több mint 200 éves óraszerkezet . Három évvel ezelőtt azonban használaton kívül helyezték, immár elektronikus óra váltotta fel a helyét . Ekkor, Kancsal Miklós az egykori gondnok, és Preisz József órásmester elhatározták, hogy megmentik az antik darabot az enyészettől, és mindenki csodájára a földön állítják fel. Az elhatározást tett követte, melynek eredményeként karácsony előtt két nappal ünnepélyes keretek között felavatták a színház előtti téren a Mária Magdolna Plébániatemplom  földre helyezett toronyóráját. 

 

 A város legújabb ékességének létrehozásában számos önzetlen zalaegerszegi működött közre, mondott köszönetet dr, Gyimesi Endre polgármester. Külön kiemelte a Progép TIM Kft. két vezetőjének, Antos Gyula és Simon Ferenc munkáját, ők végezték a toronyóra rekonstrukcióját. Míg a műhelymunkák folytak - Kancsal Miklós és Preisz József felügyelete mellett -, Németh János keramikusművész elkészítette az óralapot, Járási Ildikó megformálta a mutatókat, Szerdahelyi Károly építész pedig megálmodta a földi toronyóra otthonát. Mellettük még több tucat zalaegerszegi cég és magánszemély járult hozzá munkájával, illetve pénzével a műalkotás elkészültéhez. Az ünnepségen a polgármester felidézte fel a város legújabb látványosságának történetét. A földi toronyórát csodaként említette, és megosztotta a megjelentekkel azt az információját, miszerint nemcsak Európában, sehol a világon nincs még egy hely Zalaegerszegen kívül, ahol egy ilyen antik óraszerkezet a földön lenne működés közben látható.

 
A Mária Magdolna Plébániatemplom toronyórája 1771-ben készült. A levéltárban fellelhető iratok szerint Volner György órásmester vállalta, hogy Zalaegerszeg templomtornyába hat irányba mutató óraszerkezetet épít. 1826-ban tűzvész pusztított Zalaegerszegen, melynek áldozatául esett a templom tornya is. A harangok megolvadtak, és az óraszerkezet is jelentősen károsodott. 1834-ben építették újjá, immár nyolc irányba mutató toronyórává.