Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Nemzetközi (múzeum) együttműködés

 
Göcsej FelumúzeumA zalaegerszegi Göcseji Falumúzeum, a szlovéniai Rogatechben található Muzej na prostem és az ausztriai Freilichtmuseum Gerersdorf, „ Múzeumok határok nélkül „ címmel európai uniós pályázaton vettek részt. Egy három nyelven kiadott falumúzeumi vezető füzetet készítenek el a pályázat keretében, amely márciusra valószínűleg el is készül.

 

Ebben a dokumentumban mindhárom múzeum leírása megjelenik.. Ezen felül mind a három múzeumban egy-egy hirdetőtáblát helyeznek el, amelyeken az egymás intézményeivel kapcsolatos információkat jelenítik meg.. Továbbá készítenek egy 20 perces DVD bemutatóanyagot a múzeumokról. Az interneten is elérhetővé teszik egymás elérését mindhárom honlapon. Nagyon fontos ez a pályázat és a további együttműködés is a Göcsej Múzeum számára, és természetesen a partnerek is szintén nagy sikernek tekintik. Egymáshoz viszonylag közel fekvő szabadtéri néprajzi múzeumokról van szó.

 

Különösen nagy a hasonlóság  az osztrák geresdorfi múzeummal, mivel jórészt azonos néprajzi tájegységről van szó, így megfigyelhető, hogy az ottani falumúzeumi házak a zalaegerszegiekhez hasonló stílusú építmények. Azonos tárgyakat, sőt még magyar felirattal rendelkező tárgyakat is találni.

 

Zalaegerszeg északnyugati határában, a Zala folyó holt ága partján, füves, ligetes környezetben 1968 augusztusában alapított Göcseji Falumúzeum abban az időben, Magyarország első szabadtéri néprajzi múzeuma volt. A zalaegerszegi Göcseji Falumúzeum telepítési és építési elve az volt, hogy a még fellelhető archaikus épülettípusok legszebb példányaival szemléltessék azt a fejlődési vonalat, amely már a 19. század végén letűnőben volt. Ebben a regionális szabadtéri múzeumban egy közel 50 eredeti épületből álló, parasztportákra osztott kis falut rekonstruáltak. Ezek az épületek a Zala megyei Göcsej és peremvidéke jellegzetes népi építkezését, az építési technikákat és módokat szemléltetik, az épületek berendezése pedig a térség múlt század végi paraszti lakáskultúráját mutatja be.