Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Kapcsolatok Impresszum
Főiskolai fejlesztések

Balaicz Zoltán

 Öt éve, 2001 januárjában hozta létre a város közgyűlése a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítványt. Kezdetektől az egyik barátom, Balaicz Zoltán az igazgatója, akit az eltelt évek tevékenységéről, eredményeiről, valamint a jövőbeli elképzelésekről kérdeztem.

- Milyen funkciót tölt be a közalapítvány?


- Valójában olyan eszköz az önkormányzat kezében, ami arra hivatott, hogy anyagilag és szellemileg segítse a város mindhárom felsőoktatási intézményének fejlesztését, működését. Így a pénzügyi és számviteli, az egészségügyi főiskolát, valamint a négy éve elindult Budapesti Műszaki Egyetem kihelyezett gépészmérnöki képzését - kezdte válaszát Balaicz Zoltán. A 17 tagot számláló kuratórium tagjai közt megtalálhatók városvezetők, önkormányzati képviselők, s természetesen a főiskolák és a közalapítványt támogató vállalatok, cégek vezetői. Az elnöki tisztet 2004 júniusáig Szalai Annamária töltötte be, azóta pedig Jurisits János.

- Mit tartanak a legfontosabb eredménynek?


- Mindenképpen a műszaki felsőoktatás megteremtését Zalaegerszegen, melynek előkészítése már a közalapítvány létrehozásakor megkezdődött. Koordináló szerepet töltöttünk be a számviteli főiskola önálló karrá válásának folyamatában, s úgy néz ki, minden esély megvan arra, hogy ez a törekvés 2006-ban megvalósuljon. Fontos lépés, hogy a közalapítvány kezdeményezésére 2003-ban a párhuzamos képzések elkerülése érdekében létrejött a Zala megyei felsőoktatási egyeztető tanács - sorolta az igazgató.


A Munkácsy-tagkollégiumban sikerült a felsőoktatásban tanulók számára férőhelyeket biztosítani. 64-gyel rendelkezik az egészségügyi főiskola, a műszakis hallgatók részére pedig évről évre több millió forintos beruházással értek el újabb helyeket.
- Milyen összegekkel támogatta a közalapítvány az intézmények fejlesztési céljait?


- Közel 225 millió forint külső forrást tudtunk bevonni a zalaegerszegi felsőoktatás rendszerébe. Több mint 157 millió forinthoz sikeres pályázatokkal jutottunk, kiemelném az egészségügyi főiskolán megvalósuló biomechanikai és ultrahangos kutatólaboratórium kiépítésére nyert közel százmillió forintot. A cégek és vállalatok szakképzési hozzájárulásai összesen 67 millió forintot tettek ki... Elmondhatjuk, a kitűzött céljainkat elértük - hangsúlyozta Balaicz Zoltán.


A további elképzeléseik között szerepel a diplomások elhelyezkedését segítő karrieriroda és diákcentrum létrehozása, valamint egy osztrák- magyar határ menti kutatólaboratóriumi program.


Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a tanulás mellett a hallgatók közös szabadidős programjait is támogatja a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány. Együttműködve a hallgatói önkormányzatokkal rendezik a gólyabálokat, a diáknapokat és a szerdai bulikat...