Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
A kiskapu: a szolnokinaplo.hu

HomeProgramnaptárként indult  két évvel ezelőtt a szolnoki napló, akkor még egy ingyenes honlapon. Mára a szolnokinaplo.hu nevű webportál sokkal több egy egyszerű programfüzetnél, kvázi magában egyesíti egy városi honlap  és egy helyi internetes újság szinte minden elemét: programajánlók, cikkajánlók, tudósítások, jegyzetek, fórumok, blogok, szavazások, linkajánlók, apróhirdetések, fotóalbumok, levelezés, s mi szem-szájnak ingere. S mindenhez hozzá lehet szólni interaktívan. A honlapon regisztráltak számára nem létezik tabu téma, minden fájl egyben egy sajátos "e-agóra" is. Nagy János a honlap tulajdonosa-projektmendzsere maga sem gondolta volna, hogy mindezt egyedül sikerül majd elérnie.


Honnan jött az ötlet, hogy internetes prorgamfüzetet kell csinálni Szolnokon?
 
Túl sok időmet vette el, mire végigjártam a városi kulturális intézményeket szórólapokért, műsortervekért. Mennyivel egyszerűbb lenne ez a keresgélés az interneten - gondoltam. Azonban az is ritkaságszámba ment, ha valamelyik kulturális szolgáltatónak egyáltalán volt saját honlapja. Évek telhetnek el, mire felismerik az internet olcsóságát és hatékonyságát. Ennek mentem elébe. 2003-ban egy ingyenes szolgáltatónál megnyitottam a Szolnoki Napló első verzióját, mely a programajánlókon túl megpróbálta néhány mondatban vagy képben kommentálni az ajánlott programokat. Úgy építettem fel az oldalt, s ez a koncepció mind a mai napig működik, hogy a szolnoki netezők maguk alakíthassák annak tartalmát. Nincs szerkesztőség, teljesen decentralizált a portál.

 

És tegyük hozzá, egyre profibb.

 

Látva az elképzelés működőképességét, lehetőségeit és határait, baráti segítséggel kezdődtek el a fejlesztések, még mindig az ingyenes oldalon. Végül kinőtte a Napló addigi korlátait.  2005 elejére olyan mennyiségű közösségi tudás halmozódott fel, melyet már nem lehetett az ingyenesség kiszámíthatatlanságára bízni. Ezért döntöttem úgy, hogy saját erőből megteszem a szükséges lépéseket az önálló domain, és tárterület megvásárlására, bérlésére. A tavasz kezdetén már a www.szolnokinaplo.hu címen voltunk elérhetők.

 

Mibe került ez neked? És mit hoz a konyhára?

 

A beruházás, amit  magam finanszíroztam, jóval alatta marad az egyhavi minimálbérnek. Egyelőre nincs bevétel, de elégedett vagyok. Az idén mar kaptam felajánlást a jövő évi költségek egy részére. Az oldalon megjelenő támogatók valamilyen informatikai szolgáltatást adnak a naplónak. De nem szándékom a profithajhászás. Azért vágtam bele, mert az érdekelt, hogy vajon lehet-e közösséget szervezni a neten, lehet-e decentralizált rendszert alkotni, lesz-e ereje fennmaradni egy ilyen nonprofit oldalnak, s hogyan. 

 

Hogyan fejlődik a portál?  Tagok, rovatok, látogatottság , stb.

 

Pillanatnyilag 148 regisztrált írója, olvasója van a Szolnoki Napló közösségének. A statisztika szerint naponta 150-200 egyedileg azonosított olvasó látogatja a weboldalt. Ebben a hónapban fogadja a Napló a 30 ezredik látogatót. Vannak magától értetődő témák, amik köré szerveződik a Szolnoki Napló, ez a kultúra, és a közélet. Természetesen megjelennek más témakörök is a felhasználó igények szerint, úgy is fogalmazhatnék, olyan témák kerülnek előtérbe, amelyek nap, mint nap foglalkoztatnak bennünket.  Arra is kísérletet teszek, hogy összefogjam a szolnoki nonprofit internetes oldalakat. A Napló látogatottságát kihasználva igyekszem  megismertetni az olvasókkal a szolnoki kulturális szolgáltatók, egyesületek, civil szervezetek weblapjait, ez a linkajánló rovat. Legújabb, igen csak nagy népszerűségnek örvendő rovatunk, az internetes rádió októberben indult  Rádió SzN néven. Mostanra elértük, hogy 1-1 órában, a hét hat napján van adás. Itt sincs közös szerkesztőség. Mind a hat műsort más személy szerkeszti saját ízlése szerint. Olyanok, akik  elegendő ambícióval illetve a szükséges technikai feltételekkel rendelkeznek (szélessávú internet elérés mellett egy plugin konfigurálást a weblap segítségével letöltöttek).

 

Innen már csak egy lépés az internetes tévé.

 

Úgy van.  Terveim között szerepel internetes közösségi televízió indítása TVSzN néven, melynek technikai feltételei már biztosítottak, s az utolsó simításokat végezzük a kísérleti adások megkezdése előtt.

 

Magadról mondj néhány mondatot!

 

1990-ben költöztem Szolnokra. Informatikát oktatok egy helyi általános iskolában. A Megyei Pedagógiai Intézet informatika általános iskolai szaktanácsadója vagyok. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság szakosztályában alelnöki tisztséget töltök be. Három gyermekem van, akikkel nyáron sokat járunk a Tiszára, Zagyvára, a város környéki folyó és holtágakra horgászni, sétálni, állatokat lesni. Legutóbb  a Millér melletti Tisza gáton sikerült vaddisznókkal találkoznunk, a lurkók nagyon élvezték.

 

Rajtad kívül kik csinálják  még az oldalt? Hányad része a te munkád, mennyi a láthatatlan segítőké? Vagy csak te csinálod?

 

Csak a lehetőséget biztosítom. Járatos vagyok a neten látom, hogy mi valósítható meg, miben lehet fantázia. E lehetőségeket szervezem csokorba. A Naplót Szolnokhoz kötődő internetezők csinálják. Többen rendszeresen írnak cikkeket, készítenek fotókat a Naplónak. Decembertől meghívottjai vagyunk a városi sajtótájékoztatóknak, s e helyekre már tudunk tudósítókat küldeni. Egyelőre három odaadó és hozzáértő emberrel vagyok olyan kapcsolatban, akikkel tudósíthatunk rendezvényekről. Most az a cél, hogy a weblapot, a rádiót, a tévét folyamatosan lehessen üzemeltetni, ennek feltételeit biztosítani.

 

Mi a véleményed Szolnok város honlapjáról, lehet-e vele a naplónak valamilyen kapcsolódása, együttműködése, avagy inkább a konkurenciája?

 

Minden kapcsolatra nyitott vagyok. Mindenképpen más akarok lenni a Napló mentalitásával, olyan, ami mások számára példa lehet. Példa az együttműködésre, a nyitottságra, az önzetlenségre. Nem tekintem konkurensnek a városi honlapot, bár szerettem volna, ha az válik olyanná, mint amilyen most a Napló.