Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
A Szolnoki Főiskola jelene és jövöje

 
A szerdai miniszteri vizit kapcsán, Magyar Bálint előadása után, a rendezvénynek helyt adó Szolnoki Főiskola főigazgató-helyettesét, Székely Pétert faggattam az új felvételi rendszer, a bolognai folyamat és egyáltalán a továbbtanulási trendek intézményét érintő kérdéseiről. De nagyon nem kellett faggatni, hiszen van bőven mondanivalója magától is.

 

A Szolnoki Főiskola Jász-Nagykun-Szolnok Megye egyetlen önálló felsőoktatási intézménye. Mint karokra nem osztott főiskola mindeddig kizárólag közgazdászképzéssel foglalkozott, 2006. január 1-jétől azonban jogilag kimondatott az integráció a Tessedik Sámuel Főiskolából kiváló Mezőtúri Mezőgazdasági Főiskolai Karral, így a képzési profil kibővült a mezőgazdasági és a műszaki szakmai területtel. Az integrált főiskola így két fakultással folytatja működését: az Üzleti – (Szolnok) és a Műszaki és Mezőgazdasági Fakultással (Mezőtúr).

 

Mi indokolta az egyesülést?

 

A versenykényszer. A bolognai rendszerben az alapszakokon univerzális egyetemekkel kell felvennünk a versenyt a hallgatókért, itt és most nem érvényesül a "small is beautifull" elv, éppen fordítva. Különben a mezőtúri főiskola oktatási színvonala kifogástalan,  így univerzálódásunkkal csak nyerhetünk az egyesülésen.

 

Kérem, jellemezze néhány mondatban a szolnoki főiskolát.

 

A Szolnoki Üzleti Fakultás hallgatói létszáma jelenleg kb. 5500 fő (a mezűtúrinak háromszorosa). Az oktatás négy hagyományos alapszakon folyik: kereskedelmi-; külgazdasági-; idegenforgalmi és szálloda; valamint vendéglátás és szálloda szakokon, nappali-, levelező- és távoktatási tagozaton. 2006. március 1-jével azonban hatályba lép az új felsőoktatási törvény, s ez azt jelenti, hogy a 2006/2007-es tanévben már csak az új, ún. „Bologna-típusú” szakok indíthatók. A korábbi Szolnoki Főiskola – ma annak Üzleti Fakultása – négy új alapszak (BSc, BA) szakindítási kérelmét nyújtotta be a Magyar Akkreditációs Bizottsághoz, amely valamennyi szak indítását engedélyezte. Ezek a Kereskedelmi és Marketing; a Turizmus-Vendéglátás, a Nemzetközi gazdálkodás és a Pénzügy-Számvitel szakok, amelyek nappali, levelező és távoktatási tagozaton is, sőt, a Nemzetközi gazdálkodás szak angol nyelven is indítható. Mindezen szakokra és tagozatokra meghirdetett felvételi irányszám mindösszesen mintegy 2150 fő.

 

Ha a felvételi keretszám ilyen magas, az összlétszámnak sokkal nagyobbnak kéne lennie, nem 5500-nak, hanem 8500-nak.

 

Az első évfolyamokon nagy a lemorzsolódás, legutóbb például az elsőéves hallagtók 37 %-a nem folytatta a második évet, pedig az új kreditrendszerben nagyon nehéz megbukni. Bizony sokan még a minimum kreditet sem képesek összeszedni, vagyis a tárgyak több mint feléből megbuknak, de a költségtérítéses szakokon az is gyakori, hogy nem győzik a tandíjat.

 

De ha jól értesültem, a főiskola igen előkelő helyet foglal el a magyarországi felvételi toplistán, állandó a túljelentkezés, és általában magas a ponthatár, s így a színvonal is. 

 

A korábbi években a főiskola mind az államilag finanszírozott képzésekben, mind pedig a költségtérítéses képzésekben meghirdetett felvételi keretszámait maradéktalanul fel tudta tölteni, hiszen jelentős volt a túljelentkezés. Az utóbbi tanévben azonban a költségtérítéses helyeknek csak az 50-70%-át sikerült betölteni (az államilag finanszírozott helyek betöltése ekkor is 100%-os volt). Ennek oka, hogy lassanként „elfogynak” az olyan továbbtanulók, akik tanulmányaikat munkahelyi támogatással folytathatják, az imént már utaltam a tandíj problémára, önerőből kevesebben vállalhatják a diploma – (újabb diploma) – szerzés terheit. Szerepet játszik a csökkenő jelentkezési számok alakulásában az is, hogy a demográfiai mélypont kezdi elérni a felsőoktatást.

 

De Szolnokon töretlen az optimizmus,  további fejlesztések várhatóak, hamarosan épül az új kampusz.

 

Igen, a Tiszaligetben egy 9000 négyzetméteres oktatási kommplexum épül majd, jelenleg van kiírás alatt a tervpályázat, februárra eldől a kivitelező kiléte, és a beruházás 2007. december 31-re el kell hogy készüljön. A 2008-as év elején már költözni fogunk az Ady Endre útról, a mostani központi épületet valószínűleg értékesítjük. És ezzel nem áll meg a fejlesztés, hiszen az új épületben új szakok bevezetését is tervezzük, hogy teljes legyen a bolognai akkreditáció szerinti úgynevezett üzleti fakultás szakkínálata. Beindítjuk majd a Sportmenedzser, a Humán menedzser és a Nemzetközi tanulmányok (a régi rendszer szerint nemzetközi kapcsolatok) szakokat is.

 

Mire számíthat a Szolnoki Főiskola az új szakokkal, az új törvényi feltételek mellett?

 

Mindenekelőtt egyre növekvő versenyre, erősödő konkurenciára. Egyre több – az államiak mellett – a magán-, alapítványi- esetleg egyházi új felsőoktatási intézmény, s abszolút új körülmény, hogy az alapképzési (BSc; BA) szakokat a főiskolák mellett az egyetemek is indítják. Minden egyes hallgatóért „ádáz küzdelem” zajlik majd, amelyben csak a legjobbak állhatják meg a helyüket, hiszen a felsőoktatásba bekerülők száma demográfiai okok miatt is tovább csökken majd. Ma még megbecsülni is lehetetlen, hogy hogyan alakulnak majd a jelentkezések, nemhogy hosszabb távon, de még a következő tanévben sem. Mi úgy gondoljuk, hogy felkészültünk a változásokra, ennek sikerességét azonban csak a jövő döntheti el. Állunk a kihívások elé!