Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
Leáldozott a Tomi csillaga

Csütörtökön került nyilvánosságra, hogy Szolnokon bezárja mosóporgyárát a Henkel. 38 év, 124 dolgozó. Ez a szolnoki mosószergyártás prózai gyorsmérlege.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jól emlékszem a Tomi mosószerek harsány  reklámjára, gyerekkorom 1971-es karácsonyáról: "Új év, új név, új sztár, a kiváló Tomi sztár!" Aztán emlékezetes volt a 80-as évek nagy Wartburg-slusszkulcs botránya, mikor a kamu főnyereményt vicces munkások több mosószeres dobozba is belecsempészték. 1994-ben pedig részese lehettem a szolnoki Henkel néhány éves évfordulója alkalmából tartott ünnepi fogadásnak.

 

Most fogadás helyett elbocsátás következik. A Henkel vezetői a régióban kialakult gyártási kapacitásfelesleggel és általános racionalizálással magyarázzák döntésüket. Ennek keretében összevonnak több, egymáshoz közeli gyárat. Magyarországon a váci és a barcsi gyáraikon kívül Körösladányban marad meg a gyártás. A szolnoki dolgozóknak felajánlják, hogy ingázhatnak Körösladányba. Ez naponta kétszer száz kilométert jelentene.

 

Egyébként csak a második félévtől számolják fel a szolnoki üzemet, addig megpróbálják értékesíteni a gyártelepet, azzal a kikötéssel, hogy ott bármilyen termelés folyhat, kivéve a mosószergyártást. Pedig a szolnoki gyár nemcsak hatékony volt, hanem nyereséges is, nincs egy éve, hogy új gyártósorokat telepítettek ide. Érdekes, papírgyárból lehet kettő is Szolnokon (az ipari parkba most készül beköltözni a Higisoft Papír), mosószergyárnak az  írmagját is ki kell irtani. Pedig a Tomi az szolnoki hungarikum volt, hát majd ezentúl szlovák és osztrák gyárak gyártják.

 

A város vezetése sopánkodik, együtt érez a dolgozókkal és mindent megtesz majd értük. Pedig valójában sokkal nagyobb érvágás lesz a városnak az iparűzési adó kiesése, mint a friss henkeles munkanélküliek ellátása. Tulajdonképpen felfoghatjuk a dolgot Fortuna szeszélyének is, hiszen alig egy éve nem sokon múlott, hogy a szolnoki papírgyár is hasonló sorsra jusson, ám a Neusiedler a dunaújvárosi gyár eladása mellett döntött, így menekült meg a szolnoki papír. Vagyis akkor Szolnoknak szerencséje volt, most viszont pechje. Persze lehet, hogy a sorson kívül annak is volt szerepe a dologban, hogy a megye vezetése által is jóváhagyott regionális fejlesztési tervek szerint előbb lesz négysávosítva Körösladány felé a 44-es főút, mint Szolnokig a mi négyesünk.