Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Híreink Bemutatkozás Kapcsolatok
És még mindig...(mérgeződünk)

 A szervezetünk és életünk mérgezését nem fejezzük be (sajnos) a már korábban említett fürdőszobában és konyhában (ld. hivatkozás), hanem bizony a lakás többi helyiségében is komoly veszélyek leselkednek ránk:
Nappali: napunk jelentős hányadát a lakásnak ebben a részében töltjük, nem is gondolván arra, hogy a nem természetes anyagból készült szőnyegek, bútorszövetek, lakástextíliák jelentős részét veszélyes vegyszerekkel kezelik. És amikor takarítás címén a folttisztító, légfrissítő és egyéb portaszító és antisztatizáló készítményeket is bevetünk, szintén komolyabb mennyiségű méreganyag kerülhet szervezetünkbe.
Hálószoba: itt a legnagyobb veszélyt a gardróbban, szekrényben tárolt vegytisztított ruhák jelentik, természetesen a már említett szobában található szőnyegekről, textíliákról sem szabad megfeledkezni.
Gyerekszoba: a lakásnak ez az a helyisége, amelyre fokozottan érvényesek a már korábban említett veszélyforrások, hiszen a gyerekekre sokkal nagyobb negatív hatást gyakorolnak a már említett háztartási vegyszerek, nem beszélve a műanyag gyermekjátékok gyártásakor felhasznált segédanyagok (kémiai lágyítók, pigmentek, stb.), melyek bár a műanyagok tulajdonságait kedvezően befolyásolják, viszont gyermekeink egészségét sokkal kevésbé, ugyanis még a magzatot is mérgezhetik azok a termékek, amelyeket mindennapjainkban használunk.
A háztartási eszközök, telefonok, számítógépek, parfümök és ruhák is számtalan olyan veszélyes anyagot tartalmaznak, amelyek nemcsak a felnőtt szervezetre, de a még meg sem született baba fejlődésére is komoly hatással lehetnek.
A ftalatok a legszélesebb körben használt veszélyes vegyi anyagok, amelyet a PVC lágyítására használnak, valamint  a kozmetikai szerekben, parfümökben is megtalálhatóak. A ftalatok azon túl, hogy férfiak termékenységét csökkenthetik májkárosodást is okozhatnak. Hasonlóan veszélyes anyag a DEHP, amelyet 42 bevizsgált anyai vérmintából 29-ben, és 27 köldökzsinórból vett vérmintából pedig 24-ben mutattak ki.

Több cég már vállalta, hogy kivonja termékeiből a helyettesíthető veszélyes anyagokat. Ahhoz azonban, hogy ez a vállalás mindenki számára kötelező legyen a kormányok és a döntéshozók határozott fellépésére, és elsősorban törvényekre van szükség.
Addig pedig nem tehetünk mást, minthogy az üzletekben figyeljük a termékismertetőket és lehetőleg olyan termékeket vásárolunk amelyeket alapanyaguk, összetételük alapján elfogadhatónak találunk.


 Itt most bizonyára sokan legyintenek egyet, pedig ha minél többen a polcokon hagynánk bizonyos árucikkeket és helyette inkább természetesebb, egészségesebb termékeket választanánk, döntésünkkel mi magunk szorítanánk ki a piacról rengeteg veszélyes anyagot.


Jelenleg évente csak kis hazánkban több mint 60-ezren -bizonyos vegyszerekkel kapcsolatba hozhatóan- daganatos megbetegedésekben halnak meg.
Vajon mi kell még ahhoz hogy végre öntudatos vásárlókká váljunk???

 

Kapcsolódó írások:                                      

Édes (?) élet...

Hol, hogyan és mivel? (mérgeződünk)