Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
A történelem nem ismétli önmagát

Magyarország sosem lesz az EU-nak az, ami Ausztriának volt – egyenlő partnere és létfontosságú élelemforrása. Ahhoz, hogy az EU-ban sikeres legyen, Magyarországnak állandóan változó taktikai szövetségekbe rendeződve kell megvívnia csatáit.

H. H. Munro, angol író és gondolkodó mondta egy évszázaddal ezelőtt a világnak erről a feléről, hogy „az itt élő emberek több történelmet termelnek, mint amennyit el tudnak fogyasztani”. Az a gyanúm, hogy ma Magyarországra ugyanez érvényes.

Minden kultúrának megvan a maga aranykora, a maga szentimentális, túldíszített álma. A magyar mítoszban három fő szál különböztethető meg.

- az elkeseredés szála, melyet egy kis nemzet érez a legyőzhetetlennek tűnő hatalmak gyűrűjében (törökök, osztrákok)
- a hősiesség szála (Eger védői 1552-ből, az 1848-as szabadságharc, és az 56-os forradalom)
- és a valódi aranykor mítosza. Noha ez a legderűsebb szál, egyben ez a legaggasztóbb is.

Új aranykor?

A legtöbb magyar számára a valódi aranykor az 1867 és 1918 közti időszak marad, amikor Magyarország Ausztria egyenlő partnerévé vált, és gyors társadalmi, gazdasági fejlődésen ment keresztül. Sok magyar úgy érzi, hogy az 1990-nel kezdődött jelenlegi időszak annak a korszaknak a megismétlődése. Tény, hogy vannak meglepő hasonlóságok: a közelmúltban is gyors társadalmi és gazdasági fejlődésnek lehettünk a tanúi, amit főleg a külföldi tőke beáramlása hajtott, és akárcsak a múlt század végén, Magyarország ismét feladta teljes függetlenségét, és részévé vált egy nemzeteken felüli testnek, mely számtalan gazdasági és diplomáciai előnyt kínál.

De ezek a hasonlóságok alapvető különbségeket takarnak. Az Ausztriával való szövetség két legyőzött állam szövetsége volt. Magyarország függetlenségi törekvéseit Ausztria és Oroszország törte le 1849-ben, Ausztria németországi hegemóniáért vívott harcának a poroszok vetettek véget 1866-ban. Akkor Magyarország szabadságvágyát azzal elégítették ki, hogy hatalmat adtak neki mások felett, konkrétan a szlovákok, horvátok és románok felett. Utolsósorban pedig az akkori Magyarország nemzetközi cselekvési lehetőségei a nullával voltak egyenlők - az ország egyértelműen lemondott nemzetközi helyéről cserébe a hatalomért és a munkahelyekért.

Az EU nem az Osztrák-Magyar Monarchia

Más a helyzet az EU-tagsággal. Az EU nem unió a szó klasszikus értelmében, hiszen az EU nem alakított ki egységes külpolitikai arculatot. Azt sem lehet róla elmondani, hogy tagjai egyenlő partnerek lennének – a magyarok egy olyan klubba nyertek bebocsátást, melynek tagjai néha nem igazán akarták befogadni, és amely továbbra is hátrányosan különbözteti meg őket. De a legfontosabb, hogy az új tagság nem jelenti a magyar diplomácia végét. Csakhogy most már az EU-n belül kell a magyar diplomáciának helyt állnia, ami elképzelhetetlen lett volna az Osztrák-Magyar Monarchiában.

Az EU az Osztrák-Magyar Monarchiával ellentétben nem a kisebbségpolitika fóruma. Hacsak a régiók és a fővárosok ellentétét nem tekintjük annak, mely vitában az EU a régiók mellé állt, a nemzetiségi politikának - ahogy azt Magyarországon látják - nincsen előzménye az EU-ban, és azt az érzelmi töltetet sem értik, mellyel a kisebbségek ügye jelen van a magyar politikai életben. Az EU-n belüli igazi diplomáciai viták a nagy és a kis országok érdekei, a globalisták és a protekcionisták, az atlantiak és az eurocentrikusok közt folyik, és egy európai ország diplomáciai sikereit ezek alapján mérik. Hová tűntek azok a csatlakozások előtti kijelentések, melyek szerint Magyarország Hollandiát és Írországot tartja a követendő társadalmi és gazdasági modellnek? Úgy tűnik, ezeket felváltotta a nemzetpolitika és Horvátország tagságának támogatása (talán Ausztria kivételével) az EU teljes közönyével szemben.

Magyarország sosem lesz az EU-nak az, ami Ausztriának volt - egyenlő partnere és létfontosságú élelemforrása. Ahhoz, hogy az EU-ban sikeres legyen, Magyarországnak ki kell lépnie a megnyugtató kiegyezés-korabeli gondolatrendszereiből, és állandóan változó taktikai szövetségekbe rendeződve kell megvívnia csatáit a fent említett témakörökben – a kis országok jogairól, Európa és a NATO viszonyáról, a gazdasági globalizációba való belépésről vagy az abból való kimaradásról. A Visegrádi Négyek sorsa figyelmeztetésként is szolgálhat Magyarországnak, hogy a jelenlegi nagy és sokszínű Európában a területi közelségen alapuló szövetségek nem szolgálnak megbízható öndefinícióval. Közép-Európa újra kitalálása sokak szemében visszalépés az Osztrák-Magyar Monarchia álomvilágába, melyben a szabályok adottak voltak, és Magyarország erős volt. A magyar külpolitikának nagy szerepe lesz az elkövetkező években az ország sorsának alakításában, és szégyen volna, ha a kormány mögött ülők a jövő helyett a múltba függesztenék tekintetüket.

A szerző a magyar EU-delegáció volt kommunikációs és hírközlési igazgatója.

Szerző: Tom Glaser
Publikálás dátuma: 2005.10.14 09:44