Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Csehország: Veszélyben az átvilágítási törvény?

16 évvel a rendszerváltás után Csehországban felmerült az átvilágítási törvény hatályon kívül helyezése. November 23-án az ellenzékben levő kommunista párt javaslatot tett az 1991-ben elfogadott törvény visszavonására.

November 23-án az ellenzékben levő kommunista párt javaslatot tett az 1991-ben elfogadott törvény visszavonására. Az 1992-ben kiegészített törvény eredetileg 5 évig korlátozta, hogy az egykori titkosszolgálattal bizonyíthatóan együttműködő személyek állami szerveknél, szervezeteknél töltsenek be vezető funkciót, ezt később 10 évre módosították, majd 2000-ben határozatlan időre meghosszabbították. Jiří Paroubek cseh miniszterelnök támogatja a javaslatot, mondván, hogy a törvénynek számos hiányossága van, a kollektív bűnösség elvén alapul, és mivel megtette már a magáét, lényegében felesleges.

A miniszterelnök kijelentése természetesen elsősorban a koalíciós partnerek körében kavart nagy port. A kereszténydemokrata párt (KDU-ČSL) elnöke, Miroslav Kalousek kerek perec kijelentette, hogy a szociáldemokrata pártnak választania kell, hogy a volt titkosszolgálattal vagy a kereszténydemokrata párttal akar perspektivikusan együttműködni, míg a liberális Szabadság Unió (US–DEU) elnöke, a jelenlegi igazságügy-miniszter, Pavel Němec szerint „a javaslat néhány nappal a bársonyos forradalom évfordulójának megünneplése után a demokratikus állam megteremtésére tett erőfeszítések kifigurázása”.

A cseh miniszterelnök 23-án este már visszafogottabban nyilatkozott: „Az elkövetkező napokban széleskörű vitára számítok a szociáldemokrata párton belül a javaslatot illetően, és álláspontomat a vita eredményéhez igazítom”. Másnap pedig már az is megfordult a fejében, hogy a törvény hatályon kívül helyezését 1–2 évvel el lehet halasztani, hisz mégsem ér annyit a dolog, hogy szétessen a koalíció. És valóban, ha a szociáldemokraták a kommunistákkal összhangban, sőt mi több, azok javaslatára hatályon kívül helyeznék az átvilágítási törvényt, az minden bizonnyal koalíciós válsághoz vezetne. A kereszténydemokrata párt ugyanis azzal a kijelentéssel lépett koalícióra a ČSSD-vel, hogy a kormányban való részvételével felügyeli majd, nehogy a KSČM ismét hatalomra jusson. Paroubek rájött volna, hogy az átvilágítási törvény kérdésében való együttműködés a kommunistákkal felér ama bizonyos Rubicon-folyó átlépésével, és megpróbálja a döntést legalább párti keretek mögé bújtatni? Ki tudja. Annyi azonban bizonyos, hogy amennyiben „képviselő lenne, személyesen támogatná a törvény hatályon kívül helyezését”, jóllehet 2003 júniusában ugyanebben a kérdésben a ČSSD az ODS-szel, a KDU-ČSL-el és az US-DEU-val együtt részben a törvény fenntartása mellett szavazott.

Vessünk egy pillantást a cseh politikai helyzetre fél évvel a választások előtt. A 2002-es választások Csehországban is az ellenzéki baloldal, pontosabban a szociáldemokrata párt (ČSSD) győzelmét hozták, akik a kereszténydemokratákkal (KDU–ČSL) és a liberális Szabadság Unióval (US–DEU) léptek koalícióra. A választások vesztese, a konzervatív ODS így ellenzékbe kényszerült, ám az ellenzék soraiban ott ül a cseh kommunista párt is (KSČM), amely a maga közel 20%-os választási eredményével 41 főt delegálhatott a 200 fős parlamentbe. A ČTK (a cseh távirati iroda) oldalain található októberi pártpreferenciák szerint jelenleg az ODS 29%, a ČSSD 22,5%, a KSČM 14,5%, a KDU-ČSL pedig 7%-os népszerűséggel bír, a többi párt nem érte volna el a parlamentbe kerüléshez szükséges 5%-os küszöböt. Félő tehát, hogy a szociáldemokrata miniszterelnök úgy látja: a kommunistákkal való közeledéstől függ, hogy a jövő évi választásokon milyen eredményt ér majd el. Ám a hosszabb ideje belső problémákkal küszködő ČSSD számára nem valószínű, hogy ez járható útnak bizonyul. Amennyiben tehát versenyben kíván maradni a 2006-os választásokat illetően, nem árt, ha minél távolabb tartja magát a kommunista párttól.

A szerző az ELTÉ-n és a Prágai Károly Egyetemen végzett cseh szakon, jelenleg Prágában él, és műfordítóként dolgozik.

Szerző: Barna Ottilia
Publikálás dátuma: 2005.12.06 07:39