Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Európa "értéktérképe"

A kelet-közép európai országoknak még nagyon sokat kell dolgozniuk azon, hogy beilleszkedhessenek az Európai Unió országainak közösségébe. Nem könnyű ez a beilleszkedés gazdaságilag és politikailag sem, de talán még nehezebb társadalmilag, vagyis ami a társadalom szerkezetét, az életmódot, értékrendet, életstratégiákat, az emberi magatartásformákat illeti.

Az itt látható térkép azt mutatja, hogy értékrendünk például még egyáltalában nem "EU-konform". A World Value Survey 1999-2003 közötti felmérései alapján, Ronald Inglehart megszerkesztette Európa "értéktérképét", és ebbe a térképbe a Magyar Gallup Intézet felmérése alapján beillesztettük a magyar adatokat. Íme a térkép:

( R. Inglehart (1997). Modernization and Postmodernization. Cultural, Economic and Political Change in 43 Societies. Princeton University Press. Princeton, New Jersey. pp. 93.)


A vízszintes tengely a túléléssel, biztonsággal, anyagi javakkal kapcsolatos értékek baloldali mezeje felől halad a jobb oldali mező olyan részben „posztmodern” értékei felé mint a tolerancia, a sokféleség elfogadása, a szabadság, az életszínvonallal szemben az életminőség előtérbe helyezése, és így tovább. A függőleges tengely mentén a felső mezőben a hagyományos, vallásos, közösségi értékek helyezkednek el, az alsó mezőben az erőltetett modernizáció szekuláris, racionális, individualista értékei. (Sok más tényező is alakítja ezt az értékteret, de elemzésükre itt most nincs lehetőségünk.)

A tér bal felén a szegény fejlődő országok és az úgynevezett poszt-szocialista országok, a jobb felén a legfejlettebb nyugati országok helyezkednek el. Mint látható, a magyar társadalom bent ragadt a kelet-európai csoportban (csak a szlovén és a cseh társadalom mozdult el az úgynevezett posztmodern értékek irányába). Ez komoly teher és hátrány, mert az emberek alapvető értékei, értékpreferenciái lassan változnak, és egy anakronisztikus értékrend erőteljesen akadályozhatja az adott ország gyors és sikeres fejlődését.

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2005.01.11 16:00