Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Munkával a szegénység ellen

Az utcai árusítás az önfoglalkoztatás egyik formája. Az 1990-es évek során bekövetkezett gazdasági válság idején sokan elvesztették az állásukat és számukra ez az önfoglalkoztatási forma nyújtott megélhetést, különösen Tájföldön, Szingapúrban és a Fülöp szigeteken. Az egyetemi felmérések szerint az alacsony árrés ellenére a bangkoki utcai árusok többsége (82%-a) elégedett a bevételével.

A vásárlók is jól jártak az ételt árusító bódék gyarapodásával. "Csodával határos módon a vevők mindössze 30-40 bahtot – azaz kevesebb, mint 1 amerikai dollárt – fizetnek a fáradtságos munkával elkészített rizses csirketálért. Mindemellett a bódék elősegítik a társadalmi egyenlőséget is. A pengevékony árrés és a hosszú munkaidő ugyanis nem csak a külföldi turistáknak és a tehetős tájföldieknek kedvez. Az utcai árusok elérhető áron nyújtanak egy fontos szolgáltatást a szegényeknek is" - nyilatkozta Nirathron professzor.

A tájföldi utcai árusoknak más szempontokból is jobb sorsuk van, mint a többi ázsiai országban dolgozó társaiknak, akik a rendőrség, az önkormányzat és a spekulánsok állandó zaklatásainak árnyékában élnek.

2006-ban, Bangkokban szemináriumot tartottak az "Informális gazdaság: munkavédelem és utcai árusítás" témakörében. A szemináriumon megvizsgálták a különböző országokban az utcai árusok helyzetét és megállapították, hogy ezen a téren óriási különbségek vannak Kambodzsa, Mongólia, Malajzia és India, valamint Tájföld között. 

Azonban még Bangkokban is lehetőség van a további előrelépésre az utcai ételárusokkal való bánásmód terén. Nirathron a megoldást a kormány jelenlegi, lenéző és elítélő hozzáállásának megváltoztatásában látja.

"A kormánynak úgy kellene tekintenie az utcai árusokra, mint olyan vállalkozókra, akik kulturális tőkét hoznak létre. Az utcai ételárusítás rugalmas természete változatosságot jelent a családi jövedelemteremtő tevékenységek között, mely lényeges szempont a mai gazdasági globalizáció idején" - mondta Nirathron.

Indiában már elkezdődött ez a folyamat. 2004-ben átfogó nemzeti stratégiát dolgoztak ki az utcai árusítással kapcsolatban azzal a céllal, hogy jogi kereteken és városfejlesztési politikákon keresztül biztosítsák az utcai kereskedők számára a zaklatás elleni védelmet és az eladásra alkalmas tiszta és biztonságos helyeket.  Most a hatóságokra és az Utcai Árusok Országos Szövetségére (National Association of Street Vendors – szakszervezetek és önkéntes szervezetek koalíciója) vár a feladat, hogy biztosítsák a nemzeti szintű politika helyi szintű végrehajtását.

Christine Evans-Klock, a Bangkoki Alregionális Iroda (Subregional Office in Bangkok) korábbi igazgatója és az ILO Készségekért és Foglalkoztathatóságért felelős Osztályának vezetője (ILO's Skills and Employability Department) bízik abban, hogy a tanulmány olyan hatással lesz más, pezsgő utcai árusítással rendelkező országokban a döntéshozókra, a tudományos élet szereplőire és a helyi hatóságokra, hogy ezáltal az utcai árusítást a gazdasági fejlődés egyik előmozdítójaként fogják tekinteni. Az osztályvezető asszony szerint érdemes lenne az utcai árusításban, mint az üzleti élet egyik törvényes és életképes válfajában rejlő lehetőségeket felfedezniük és a városi közterületek felosztását úgy kezelniük, mint amely egy fontos munkahelyteremtő eszköz az egyre nagyobb számú munkaerő számára.

http://www.ilo.org/public/english/bureau/inf/features/07/streetfood_bkk.htm