Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Az első budapesti panelházban működő szelektív hulladékgyűjtési rendszer bemutatása

A szelektív panel rendszer célja egy olyan rendszer kialakítása volt, amely a jelenlegi szemétledobó rendszert felhasználva, annak kismértékű átalakításával kialakítható, egyszerűen, minden korosztály által könnyen használható, illeszkedik a jelenleg kialakított hulladékgyűjtési módszerekhez, egyszerű felépítésű, kevés, de megbízható alkatrészből épül fel.

Újbudán a mostani rendszernél egyesítették a házankénti szelektív gyűjtést, amelyben az FKF ZRt. A partner, illetve egy magyar feltaláló Szabó János találmányát, a hulladékledobóba szerelhető hulladékszeparátort.
Az FKF ZRt vállalta, hogy a házakban szelektíven gyűjtött szemetet elszállítja, ám ebben a rendszerben a szemetet még mindig le kell vinni az épületek földszintjére. A most bemutatott szelektív panel rendszer ezt küszöböli ki. A berendezés 2 fő egységből épül fel. Ezek egyike az emeleteken található ledobó-aknához kapcsolódó irányító rendszer, amely a következő feladatokat játja el:

  • A lakók a hulladék ledobása előtt a gombokkal ellátott irányító rendszer segítségével kiválasztják, hogy az adott pillanatban vegyes, háztartási hulladékot kívánnak e ledobni vagy újrahasznosítható papír vagy műanyag hulladékot.
  • A kiválasztás akkor lehetséges, ha az adott pillanatban más emeleten a rendszert a lakók nem használják.
  • A hulladéktípus kiválasztását követően, ha a rendszer „zöld” utat ad, a lakók a hulladékot a ledobóba helyezik és a ledobó fedelét bezárva a megszokott módon ledobják azt.

A rendszer másik fő eleme a ledobó végére szerelt szeparáló berendezés, amelyet a lakók a minden emeleten elhelyezett nyomógombokkal vezérelnek.
A szeparátor feladata a következő:

  • A lakó által meghatározott hulladéktípust ledobáskor az adott hulladék gyűjtésére és tárolására szolgáló tárolóedénybe irányítja.
  • A rendszer jelenleg három hulladéktípus elkülönített gyűjtésére alkalmas: vegyes háztartási hulladék, papírhulladék és műanyaghulladék.
  • Papír frakcióba kerülhet: újságok, könyvek, csomagolópapír, kartondoboz, italosdoboz.
  • Műanyag frakcióba kerülhet: PET palack, háztartási flakonok és kupakjaik, tiszta fóliák, csomagoló fóliák.
    Minden emeleten – a jobb helykihasználás miatt – PET palack préselőt helyeztek el.
    A Regős utca 11-ben felszerelt rendszer az ÖKO-Pannon Kht támogatásával valósult meg.

Az átadón Molnár Gyula polgármester kiemelte, hogy „ez egy kísérlet,amelynek célja, hogy a lakókkal megismertessék a berendezést,és információkat gyűjtsenek arról, hogy mennyire használható ez a mindennapokban. Újbuda eltökélt a környezetvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés mellett, hiszen a kerület minden pontján működnek hulladékszigetek. A jövő azonban az, hogy a szelektív hulladékgyűjtést a lakókhoz minél közelebb vigyük.”

További információ kérhető: www.okopannon.hu, www.panelhulladek.hu, és Domonkos Csaba sajtófőnök, Újbuda Önkormányzata: 06-30-33-55-612, Vidóczi Andrea sajtóreferens, Újbuda Önkormányzata: 06-30-9666-100