Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
KONFERENCIA A SZOCIÁLIS LAKHATÁSI PROGRAMOKRÓL

A világ minden tájáról érkeztek lakás- és otthonteremtési szakértők az ENSZ Habitat Világnapján, október 6-án Budapesten megtartott Szociális Lakhatási Konferenciára. A konferencia szervezőinek célja a közép-kelet európai térség legújabb szociális lakhatási programjainak feltérképezése volt.

„A szociális bérlakás-rendszerek lehetőségei Közép- és Kelet-Európában" című konferencián kutatók, lakhatási szakértők és szakpolitikusok vitatták meg a korábbi szocialista országok szociális bérlakás szektoraival kapcsolatos adatokat, trendeket és a mindennapi gyakorlatból vett tapasztalatokat.

„Azt várjuk a konferenciától, hogy a térségben megtalálható szociális bérlakás programokkal kapcsolatos elméleti megállapítások és gyakorlati tapasztalatok alapján jobban megértsük, milyen esélyek vannak arra, hogy a térség országai sikeres szociális lakáspolitikát folytathassanak" – mondta HEGEDÜS JÓZSEF, a budapesti Városkutatás Kft. ügyvezető igazgatója.

A Városkutatás Kft. az Európa Tanáccsal együttműködésben szervezte a konferenciát, amelynek fő támogatói az Önkormányzati Minisztérium, a Habitat for Humanity, illetve a Holcim Hungária Otthon Alapítvány, további támogatók pedig a CECODHAS, az ENHR és a FEANTSA. A rendezvény az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága égisze alatt került megrendezésre.

Különös aktualitást adott a konferenciának, hogy idén október 6-ára esett az ENSZ Habitat Világnapja, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a lakókörülményekkel kapcsolatos problémákra, illetve emlékeztesse a világ vezetőit az emberhez méltó életkörülmények fontosságára. A szociális lakhatás a térségben a kilencvenes években lejátszódott politikai és gazdasági változások, a nagy jövedelmi különbségek megjelenése óta akut problémát jelent.

A térségben visszaszorult az állami szerepvállalás a lakásszektorban, ami a lakhatási támogatások megkurtításával, az állami tulajdonú bérlakások tömeges privatizációjával, illetve az állami lakásépítés megszűnésével járt.

A megfelelő minőségű és mennyiségű lakóhelyek megteremtése bizonytalanná vált a térség elesett, alacsony jövedelmű, vagy sok esetben akár átlagos jövedelmű háztartásai számára is. Az elmúlt nyolc évben ugyanakkor a szociális lakhatási programok „reneszánszának" lehettünk tanúi, és a téma ismét felkerült a térség országainak politikai napirendjére.

Magyarországon a rendszerváltás óta a lakásállomány 24%-áról 3%-ra csökkent a szociális bérlakások aránya. Míg a hivatalos önkormányzati nyilvántartásokban több tízezer szociális bérlakás-igénylő szerepel, a Városkutatás Kft. szakértőinek becslése szerint Magyarországon a mai lakásállomány legalább 8-10%-ának megfelelő szociális bérlakásra lenne szükség. Ugyanakkor évente mindössze egy-kétezer szociális bérlakás válik elérhetővé – főleg a már meglévő lakásállomány megürülésével.