Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Támogatott utak és EKF projekt

2 milliárd 135 millió forint európai uniós támogatás megítélésével újabb mérföldkőhöz érkezett a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa (Pécs2010 EKF) program beruházása, a város megújítását célzó Közterek I. projekt – hangzott el a mai sajtótájékoztatón.

A pécsi rendezvényen ezenkívül az Új Magyarország Fejlesztési Terv Dél-dunántúli Operatív Program (ÚMFT DDOP) másik két kiemelt projektjének, a Pécset délnyugatról kerülő 5826. számú út és az Ormánság szívében haladó 5804-es út felújítása pályázati anyagainak támogatását is bejelentették.

A Közterek I. (Közterek és parkok újjáélesztése – I. ütem) kulcsprojektje révén hét helyszínen több mint 153 ezer négyzetméter városi terület – közte több mint 73 ezer négyzetméter zöldfelület – újul meg a kulturális főváros évére.
A Tettye-park közösségi hellyé alakul, Uránváros és Megyer-Kertváros városrészközpont szerepe megerősödik, megújul a Köztársaság tér, a Rókus sétány és a Diana tér, s a Kórház tér környéke a Szent István térhez, a világörökségi zónához vezető fogadókapuvá válik. A fejlesztések révén a területek újból közösségi találkozótérré válhatnak, s a megszépült helyek Pécs idegenforgalmára is ösztönzőleg hathatnak.
A projektben annak megszerettetésére is gondoltak: koncertekkel feldobott ünnepélyes megnyitóval, helyszínbejárással, játékokkal, vetélkedőkkel, bórkóstolással (pl.: Tettye Borház) szeretnék a megvalósítók minél előbb a lakók és a turisták szívébe csempészni a megújult tereket. A lelkes lakosság azonban már az avatás előtt segíthet: minden közterületen lesz egy olyan nap, amikor délelőtt parktisztítással, füvesítéssel, cserjésítéssel, növényágyások tisztításával, míg délután a településrészi fórumokon való tevékeny részvétellel járulhatnak hozzá a projekt sikeréhez.

Az 58. számú Pécs-Harkány főutat és az 5816. számú Pécs-Pellérd utat összekötő 5826. jelzésű Pécs-délnyugati elkerülő út az M60-as gyorsforgalmi út kiépítésével kiemelt jelentőségű ráhordó úttá válik, a forgalma jelentősen megnő. Ezen megnövekvő igényeknek a jelenlegi állapotában nem felel meg. Ezért is vált szükségessé a négy és fél kilométeres útszakasz felújítása, mely a 276 millió forintos támogatás segítségével a burkolat megerősítését, csapadékvíz elvezetést és forgalomtechnikai és biztonsági elemek kiépítését foglalja magában.

A 754 millió forint támogatás révén – összesen közel 23 kilométeren – hasonló felújítások kezdődhetnek az Ormánság legjelentősebb kelet-nyugat közlekedési útvonalán, az 5804. jelzésű úton is, melynek következtében javul a térség településeinek elérhetősége, és tágabb tér nyílik a társadalmi-gazdasági fejlődésre.

Röviden a döntések hátteréről

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT), s így annak Dél-dunántúli Operatív Programja (DDOP) fejlesztései részben pályázati úton, részben kiemelt projektként – mint a mai bejelentés alanyai, a Pécs2010 EKF kulcsprojektje és az 5804. és 5826. jelzésű utas projektek – valósulnak meg.

A pályázati út esetében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által meghirdetet pályázati kiírásokra egy meghatározott pályázati időszakban kell a pályázatot az adott közreműködő szervezethez (KSZ-hez), az ÚMFT DDOP fent legtöbb pályázati felhívásánál pl. a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökséghez, eljuttatni. Ezt követően két értékelő pontozása alapján a pályázat bíráló bizottsága teszi meg a támogatási javaslatát az – ÚMFT DDOP esetében – az NFÜ Regionális Operatív Programok Irányító Hatósága (NFÜ ROP IH) vezetőjének, aki az előzmények figyelembe vételével hozza meg a végső támogatási döntést. Mindez a szerződéskötéssel válik teljessé.

Az országos vagy regionális jelentőségű, és többnyire számottevő összegű beruházásoknak a támogatásáról a javaslat fontosságát, illetve az Új Magyarország Fejlesztési Terv céljaihoz való illeszkedését mérlegelve nem pályázat útján, hanem egyedileg döntenek, mégpedig a Magyar Kormány.
A támogatásra javasolt projektek nevesítve lesznek az adott operatív program – a mai bejelentés alanyai, a Pécs2010 EKF kulcsprojektje és az 5804. és 5826. jelzésű utas projektek esetében az ÚMFT DDOP – akciótervében, ám ez önmagában még nem garancia a megvalósítás támogatására. Az NFÜ még felkéri a projektgazdát a részletes projektjavaslat kidolgozására, majd értékeli azt az operatív programhoz való illeszkedés; a célok mérhetősége, a költséghatékonyság, a pénzügyi és szervezeti fenntarthatóság, a környezeti fenntarthatóság és esélyegyenlőség, valamint a megvalósíthatóság szempontjából. Az értékelés menete a következő: két értékelő személy pontozása alapján egy bíráló bizottság teszi meg a támogatási javaslatát az NFÜ ROP IH vezetőjének, aki az előzmények figyelembe vételével hozza meg a végső támogatási döntést.

Ez a támogatási döntés történt most meg az EKF kiemelt projekt és az utas kiemelt projektek esetében.

A támogatási döntés a szerződéskötéssel (ezt az EKF és az utas projektek gazdái szintén a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökséggel kötik meg) válik teljessé.

A projektgazdák ezt követően a szigorú EU-s szabályok betartása mellett elkezdhetik a beruházásokat.

A projektek az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósulnak meg.