Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Zöld fesztivál lett a SZIN

Immár a Környezetvédelmi minisztérium „Zöld Fesztivál” minősítését is magáénak tudhatja a Szegedi Ifjúsági Napok, mely a hazai fesztiválok között elsőként tűzte zászlajára a fenntartható fejlődés, az ökotudatos életmód népszerűsítését.

A Szegedi Ifjúsági Napok, teljesítve a meghatározott környezetvédelmi kritériumokat idén elnyerte a Zöld Fesztivál címet, amelyet Szabó Imre miniszter adott át a fesztivál szervezőinek. A zöldfesztiválok rendezőinek 4 környezettudatos alapkövetelményt kötelező vállalnia, és ezen felül, legalább 4 szabadon választható kritériumot kell teljesítenie a választható 8-ból. A SZIN a szelektív hulladékgyűjtés mellett nagy hangsúlyt fektet a közösségi és kerékpáros közlekedés használatára, a látogatók közlekedését vasúti kedvezmények és külön buszjáratok segítik. Valamint a fesztiválon – többek között –bringaerőmű és „sörkollektor” is üzemel, ezzel is csökkentve az esemény energiaszükségletét.
A fenntartható fesztiválozás honi népszerűsítésének élharcos fesztiválján idén már a sört  - mint megannyi európai fesztiválon – visszaváltható, ún. Re:pohárból ihatják a fesztiválozók. RE:POHÁR már ismerős fogalom a hazai fesztiválozók között, hisz tavaly a SZIN hozta be a köztudatba, akkor még egy vendéglátóban alkalmazva a fesztiválon. A visszaváltható pohár lényege, a környezet terhelésének csökkentése. Az, hogy szemben a hagyományos műanyag poharakkal, vagy akár a „komposztálható” poharakkal, nem keletkezik hulladék, hiszen a poharat visszaválva, azt elmosva (mint akár az üvegpoharakat) újra felhasználják.

A SZIN a tavalyi próba bevezetést követően idén a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium segítségével a Zöld Övezet Társulás poharait is rendszerbe téve valósítja meg a visszaváltható pohár akciót, mely várhatóan több mint 60.000 darab egyszer használatos műanyag pohárból származó hulladékképződést előz meg a SZIN-en. A zöldtárca vezetője, Szabó Imre a Re:pohár program kapcsán elmondta: „A lakossági fogyasztás során keletkezett hatalmas mennyiségű hulladék - túl azon, hogy jórészt megoldhatatlan problémákat szül -, az energiafogyasztásra is nagymértékben kihatással van. A hulladékmennyiség csökkentésének legelső lépése a megelőzés, vagyis annak megakadályozása, hogy egyáltalán hulladék keletkezzen."
A fesztiválon komposztálható tányért, evőeszközöket és poharakat is használnak. A SZIN területén cirkál a Zöld Rendőrség, akik információkkal szolgálnak és a megintik az öko-kihágókat és dícsérik az ökotudatos létformát követő fesztiválozókat. A SZIN régi terve is megvalósul idén: a fesztivál a Követ Egyesülettel közösen megkísérli megmérni a fesztivál ÖKOLÁBNYOMát. Az ökolábnyom számítással az derül ki, hogy mennyivel fogyasztunk többet vagy kevesebbet annál, mint ami a ránk eső rész alapján nekünk járna.
A fesztivált követően kiszámítják, mennyi CO2-t bocsátottak ki és ennek elnyelésére fákat ültetnek a fesztivál területén.