Belépési ponthoz
Fejrész ki
 
Híreink
Bemutatkozás Kapcsolatok Híreink Események
adó, adótörvények Adózás, helyi adók AJKP AJKSZP AJTP Alkalmazás Alkotóház Államigazgatás Állatbarát Állattartás Belföld Beruházás Biztosítás Civil hírek Család Dél-Alföldi Régió Egészség Egészségügy / szociális intézmények Egészségügyi ellátás egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség Egyenlő esélyek Egyházak Elektronikus ügyintézés Életminőség Életmód Építési ügyek Építészet Érdekességek Érzelmek EU EU pályázatok Európa jövője e-ügyintézés Fejlesztés Felhívás Fiatalok Foglalkoztatás Gasztronómia Gazdasági és kereskedelmi potika Gazdasági hírek Gazdaságpolitika Hazai sport Helyi önkormányzat Helyi szolgáltatások Ifjúság Információ Informatika Innováció Interjú Internet Internet / multimédia Intézmény Jegyzet Jótékonyság Jótékonysági rendezvények képviselő-testület Kiállítások, konferenciák Kitüntetés Koncert Konferencia Konferencia Könyvismertető Környezet Környezetvédelem Közbiztonság Közérdekű információk Közlekedés Közlekedési információk Közösség Közvélemény Kultúra Kulturális programok Megvalósult fejlesztések Miniszterelnök Munkaerőpiac Műsorok Nemzeti Fejlesztési Terv Nemzetiségi ügyek Nyilatkozat Nyugdíjasoknak Oktatás Oktatás és képzés Önkormányzat Pályázat Pályázatok Politika, közélet Portré Programajánló Rendezvény Rendőrségi hírek Sport / fittness / szabadidő Sportrendezvény Szabadidő Szociális ügyek Szociálpolitika Társadalmi kirekesztés Társadalom Távközlés Történelem Tudás Tudósítás Turizmus Ünnepi híradások Vállalkozások, cégek WRC-európai hálózat
Félezer ingyen komposztáló keret Újbudán

Újbuda önkormányzata a kerületi környezetvédelmi program keretén belül a levegő tisztasága, valamint a zöldlomb szállítás költségeinek csökkentése érdekében a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar Talajtan és Vízgazdálkodás Tanszék, az OBI Barkács Áruházlánc Savoya-Park és a Prizma Kft. együttműködésével második alkalommal ad előzetes jelentkezésre ingyenesen komposztáló kereteket a kerületi lakosoknak, társasházaknak és közintézményeknek. A nagy sikert bizonyítja, hogy idén újabb félezer komposztáló keret kerül kiosztásra Újbudán. Az első keretek kiosztásánál a lakosság számára bemutató előadásra, tanácsadásra is sor került, valamint a kerületi óvodások egy kis csoportja a helyszínen ajándékba kapott alma elfogyasztása után a csutkát már a komposztáló keretbe dobta.

A komposztáló programban bárki részt vehet, aki a kerületben lakik, és kedvet érez a komposztáláshoz. A programra nem csak a kertes családi házban élők jelentkeztek, hanem számos társasház lakóközössége és intézmény is úgy döntött, megkezdi a házi komposztálást. A programban részvevőknek Újbuda Önkormányzata ingyenesen 2 db 100x100x70 cm-es impregnált komposztáló keretet ad át használatra. Az átvevőnek vállalnia kell, hogy az átadott komposztáló keretet öt évig rendeltetésszerűen használja, majd a hatodik évtől a résztvevők tulajdonába kerülnek a használatra átadott komposztáló keretek. A komposztálás feltétele a Kertészeti Egyetem komposztáló előadásán való részvétel, valamint komposztáló napló vezetése, amely egy év elteltével összegzi a komposztált lomb mennyiségét és a projekt eredményességét.
A 2008. szeptemberében elindított projekt az FKF Zrt 2.5 millió Ft-os hozzájárulásával, valamint a HuMuSz szakmai támogatásával jött létre. Akkor Újbuda önkormányzata 600 darab komposztáló keretet osztott ki hasonló feltételek között, melynek eredményeként a zöldhulladék mennyisége számottevően csökkent, így nincs szükség szállításra, külön konténer rendelésére.

Hazánkban egy átlagos állampolgár évente körülbelül 300 kg hulladékot termel, ennek kb. 1/3-a olyan szerves anyag, amely komposztálható. Ha a háztartásunkban keletkező szerves anyagok jelentős részét komposztáljuk, csökken kukánk tartalma, sőt a szemetesben szokásos kellemetlen szagú rothadást is elkerülhetjük. Ha a háztartásban és a kertben keletkező szerves eredetű hulladékokat komposztáljuk, a kész komposztot talajjavításra használhatjuk, visszajuttatva a benne lévő értékes tápanyagokat a talajba.